Wiadomości

Po raz kolejny Regionalna Szkoła Turystyczna podbijała tereny Francji – a dokładniej region Prowansji, słynący z zapachu ziół i lawendy. 

W piątek 13 kwietnia 2018r., grupa uczniów z RST pod opieką nauczycieli – p. Magdaleny Bregin, p. Edyty Kapral, p. Katarzyny Czaja-Doroszuk udała się na dziewięciodniowy pobyt w ramach Zielonej Szkoły do miejscowości Port Grimaud. Podczas naszego pobytu uczestniczyliśmy w zorganizowanych zajęciach sportowych, w plażowaniu, w kąpielach w morzu czy w zajęciach animacyjnych. W trakcie warsztatów uczyliśmy się języka francuskiego, a także mieliśmy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce - analizując słownictwo gastronomiczne stosowane w menu tamtejszych restauracji czy podczas wizyty na lokalnym targu prowansalskim. Przygotowaliśmy samodzielnie wieczór kuchni francuskiej – mogliśmy skosztować ślimaki z masłem czosnkowym, żabie udka, kalmary, sałatkę nicejską, a także ratatouille. Wszystkim bardzo spodobały się wycieczki po regionie. Zobaczyliśmy Niceę, ( niestety tylko z autokaru), przejeżdżając przez jedną z jej głównych ulic – Promenade des Anglais. Będąc w Cannes – stolicy festiwalu filmowego – zobaczyliśmy Pałac Festiwalowy oraz aleję Gwiazd. Następnie udaliśmy się do Eze, malowniczej miejscowości położonej na zboczach gór, gdzie w Muzeum Perfum FRAGONARD mogliśmy obserwować proces tworzenia perfum oraz produktów kosmetycznych. Zwiedziliśmy również Księstwo Monako z Pałacem Książęcym, tor F1 a także ogród japoński. Całodzienną wycieczkę zakończyliśmy wizytą w Monte Carlo, znanego z kasyn, bogactwa oraz wyścigów samochodowych.

Wiecej zdjęć w galerii -->

W ciągu pobytu pojechaliśmy jeszcze do oddalonego o niecałe 8 kilometrów miasta Saint-Tropez, które swoją popularność zdobyło głównie za sprawą serii filmów o francuskich żandarmach z Louis de Funes w roli głównej.

Jednak największe wrażenie zrobił na nas rejs przełomem rzeki Verdon, która wyrzeźbiła kilkusetmetrowy, przepiękny kanion, jeden z najgłębszych w Europie. Następnie udaliśmy się do pobliskiego miasteczka Moustiers Sainte-Marie, które przede wszystkim słynie z tradycji wyrobu fajansu i niezwykłego położenia u podnóża stromej skały przeciętej niewielkim wąwozem, a także kaplicy Notre Dame de Beauvoir zbudowanej na skalnej półce oraz złotej gwiazdy, wiszącej pomiędzy krawędziami skał rozdzielonych wąwozem, będącej symbolem miasta. Istnieje legenda jej pochodzenia, mówiąca o rycerzu, który przyrzekł rozwiesić gwiazdę, jeśli wróci bezpiecznie do miasta z wojny z Saracenami. Będąc we Francji dodatkowo mieliśmy okazję skosztować lodów lawendowych, fiołkowych oraz figowych, a także słynne ciasteczka macarons jak i tartę Tropezienne, której receptura ma polskie korzenie a historia powstania związana jest ze słynną aktorką - Brigitte Bardot, która aktualnie zamieszkuje Saint-Tropez Reasumując, zobaczyliśmy jeden z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejszy region Francji, a także zebraliśmy siły do dalszej nauki. Z całego serca polecamy wyjazd do regionu Prowansji – naprawdę warto! Zwiedzić, poznać nową kulturę, a także zakochać się w tym przepięknym kraju.

Napisała : Julia Piwowar, Roksana Groń - kl. 1TOT


 

Nie samą szkołą uczeń żyje, czyli zainteresowania i pasje uczniów technikum hotelarskiego.

Od dnia dzisiejszego rozpoczynamy cykl artykułów związanych z zainteresowaniami i pasjami uczniów technikum hotelarskiego w Regionalnej Szkole Turystycznej. Dziś prezentujemy artykuł Agaty Makuchowskiej, uczennicy I klasy TH, która ma nietypową pasję a mianowicie SKOKI ZE SPADOCHRONEM.

Zapraszamy.


 

Skoki ze spadochronem

Skokami spadochronowymi zainteresowałam się kilka lat temu, gdzieś to po prostu zobaczyłam i stwierdziłam, że chcę to zrobić.  W roku 2016 wykonałam swój pierwszy skok w tandemie (z instruktorem) z wysokości 4000m. Spodobało mi się i postanowiłam to kontynuować. Po wejściu do samolotu tak naprawdę nie ma już odwrotu, wznosimy się w górę ok. 15min po czym otwierają się drzwi, adrenalina wzrasta i wyskakujemy.  Przez 1min spadamy z prędkością ok. 200 km/h następnie otwiera się czasza i swobodnie opadamy sterując spadochronem, można się też pobawić i z pomocą instruktora zrobić kilka trików.

 

W tym roku postanowiłam zacząć kurs AFF żeby samodzielnie mogła skakać. Na początek będę uczęszczała na wykłady po czym przystąpię do egzaminu pisemnego. Przed egzaminem zanim zacznę skoki muszę kilka godzin spędzić w tunelu aerodynamicznym, w którym będę ćwiczyła sylwetkę do skoków.
Pierwsze ćwiczenia w tym tunelu mam już za sobą, tam instruktor pokazuje mi jak powinnam się zachować i co zrobić gdy np. chcę zrobić obrót w prawo lub w lewo czy też przesunąć w przód i tył + ćwiczenia stabilizacji i trochę zabawy na koniec.

Moim celem jest wykonać skok z 7000m oraz kontynuować swoją przygodę związaną ze spadochroniarstwem.

Trochę informacji wstępnych dotyczących skoków.

Działające w Polsce szkoły spadochronowe zajmują się nie tylko organizacją szkoleń dla tych, którzy chcą zacząć skakać samodzielnie. W swojej ofercie posiadają również skoki w tandemach, które przeznaczone są praktycznie dla każdego, kto chciałby wypróbować swoją odwagę i zobaczyć świat z lotu ptaka. Do skoków tandemowych nie trzeba żadnego specjalnego przygotowania – skoczyć może niemalże każdy, bez wcześniejszego przeszkolenia i badań lekarskich.

Jak wygląda skok tandemowy?

Skok w tandemie odbywa się wspólnie z instruktorem, dlatego jako uczestnik nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo, ponieważ ma się przy sobie osobę z doświadczeniem w tej dziedzinie. Uczestnik i instruktor spięci są specjalną uprzężą, spadochron stosowany przy tandemie to także specjalny model automatyczny, który jest przystosowany do takich skoków. Po stawieniu się na lotnisko w dniu skoku uczestnik przechodzi krótki instruktaż bezpieczeństwa i otrzymuje wyposażenie.

Skacze się z samolotu wynoszącego się na pułap 3000 metrów lub 4000 metrów – w przypadku 3000 metrów swobodne spadanie trwa około 30 sekund, dla 4000 metrów to około minuty. Po otwarciu czaszy spadochronu można w trakcie szybowania podziwiać piękne widoki. Lądowanie jest miękkie, dlatego nie trzeba posiadać do niego żadnej specjalnej kondycji.

 Agata Makuchowska - uczennica I klasy TH


 

Krakowski finał ,,Kamieni Pamięci” z udziałem uczniów naszej szkoły.

24 maja 2018 roku w Krakowie odbył się finał IX edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,,Kamienie Pamięci. Nieznany bohater Niepodległości”. Jako szkoła wzięliśmy  udział w tym przedsięwzięciu po raz pierwszy. Drużyna, reprezentowana przez Sebastiana, Zuzannę, Julkę i Karinę, miała za zadanie odnalezienie w środowisku lokalnym osobę, która przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości w latach 1914-1918. Uczniowie pod kierunkiem p. Danuty Droździk w okresie od stycznia do maja br. realizowali projekt o Stanisławie Kozickim.

Stanisław Kozicki był wybitnym politykiem narodowym, dyplomatą, dziennikarzem, publicystą, historykiem i gorliwym patriotą okresu międzywojennego. Należał do grona współpracowników Romana Dmowskiego. Był sekretarzem generalnym delegacji polskiej podczas obrad konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku, której efektem końcowym było podpisanie traktatu wersalskiego. Po II wojnie światowej wycofał się z życia politycznego i w latach 1947-1958, czyli aż do śmierci, mieszkał w Polanicy-Zdroju, która była dla niego azylem spokoju.

Podczas gali finałowej uczniowie odebrali statuetkę w postaci Kamienia Pamięci jako symbolu upamiętnienia Stanisława Kozickiego w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wcześniej, zespoły biorące udział w projekcie, zaprezentowały efekt swych historycznych poszukiwań lokalnych bohaterów i podzieliły się ze wszystkimi spostrzeżeniami związanymi z udziałem w projekcie.

Gali finałowej towarzyszyła prezentacja wystawy „Ojcowie Niepodległości” oraz liczne niespodzianki. Wartością dodaną udziału w projekcie ogólnopolskim, który odbył się    w mateczniku polskiej niepodległości, było zwiedzanie Krakowa szlakiem historii. Niestety czas nie był naszym sprzymierzeńcem. Mimo tego miasto urzekło nas swoim pięknem, ale przede wszystkim historią takich miejsc jak Wawel, Barbakan, Kościół Mariacki, Sukiennice… W Muzeum Armii Krajowej obejrzeliśmy wystawę ,,Piękna Niepodległa”  a przechodząc ulicą Floriańską, wstąpiliśmy do domu po numerem 41, domu Jan Matejki, który pełni obecnie funkcję muzeum. To tylko część atrakcji, które w ciągu dwudniowego pobytu w królewskim mieście udało nam się zobaczyć, przeżyć, nauczyć. Z pewnością wrócimy jeszcze do Krakowa. 


 

Dwudziestego trzeciego maja 2018 roku naszą szkołę odwiedził pasjonat hotelarstwa, praktyk, dyrektor hotelu, szkoleniowiec, wykładowca akademicki w Szkole Głównej Turystyki i Rekreacji Vistula w Warszawie oraz właściciel firmy doradczej "Latek Hotel" - pan Adam Latek. Uczniowie wysłuchali prelekcji pana Adama zatytułowanej "Zawód hotelarza - zawodem przyszłości".

20180523 122128

20180523 124104

Później został oprowadzony po szkole i spróbował dań przygotowanych przez uczniów. Duże wrażenie zrobiły na nim symulacyjne sale dydaktyczne: biuro podróży, pokój hotelowy, recepcja, bar hotelowy i kuchnia wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt.

IMG 20180523 WA0000

 *

 Oto jak swoje wrażenia z pobytu w RST  pan Adam opisał na swoim profilu na facebooku:

 Latek w RST1

"Prelekcja "Zawód hotelarza - zawód przyszłości" w Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy Zdroju. Bardzo dziękuję za zaproszenie. Przędsiebiorcy macie doskonały młody narybek w tej szkole. Idealny "młody narybek" do pracy - doceńcie to. Powiedział kiedyś klasyk: "dobrze oszlifowany diament zawsze będzie brylantem". Od 8 lat inspiruję młodych adeptów hotelarstwa odwiedzając szkoły hotelarsko-gastronomiczne i wyższe uczelnie kierunkowe. Hotelarze zachęcam, abyście i wy inspirowali młodych ludzi tym pięknym zawodem.

 

                                    Adam Latek

 Adam Latek

     Hotelarz, pasjonat. Od ponad 20 lat związany z branżą. Ekspert branży horeca. Pracował w międzynarodowych sieciach hotelarskich takich jak: IHG, ACCOR, Choice Hotels, Hilton. Pomagał wprowadzić na rynek Polski dwa hotele marki Best Western. Brał udział w otwarciach ponad 15 hoteli w Polsce i zagranicą. Absolwent Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Turystyki w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Ekonomicznej o specjalności hotelarstwo. Wykładowca Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji uczelni Vistula w Warszawie. Koordynator kierunku „Hospitality” programu unijnego „Intour” mająca kształcić hotelarzy, którzy będą pracować na całym świecie. Konkurencyjny program naukowy dla najsławniejszych szkół Wyższych i Światowych Uniwersytetów w Lozannie SLH, Paryżu La Roche. Codziennie ma kontakt z właścicielami i dyrektorami hoteli którym pomaga prowadzić hotel zgodnie z międzynarodowymi standardami. Współpracuje z międzynarodowymi sieciami hotelowymi. Pisze artykuły do gazet branżowych: "Świat Hoteli”, „Biznes Hotel”, „Biznes restauracja i catering”, „OHH events”, „Business Traveller Poland”. Był członkiem Jury w wyborze Najlepszego Recepcjonisty Roku 2016 według stowarzyszenia A.I.C.R. Polska. Nadal współpracuje ze stowarzyszeniem. Wspiera rozwój organizacji Concierge „Złote klucze Polska”. Wraz z zespołem szkoli kadrę hotelarzy i gastronomów zarówno pracowników jak i kierowników. Wprowadził unikatowy program hotel respiro pomagający „uzdrowić” hotele pomóc im ponownie być rentownymi i osiągać wymierne zyski dla właścicieli. Pomaga wprowadzić unikatowy produkt turystyczny „One Day Tour” jednodniowe wycieczki po Polsce wraz z programem artystycznym dla turystów z zagranicy. Szkoli wraz z zespołem młodych adeptów hotelarstwa w technikach hotelarsko-gastronomicznych w całej Polsce z programów unijnych pomagających w rozpoczęciu kariery hotelarskiej i gastronomicznej. Jego absolwenci pracują już jako Dyrektorzy Gastronomii i Dyrektorzy Hoteli w krajach na całym świecie. Nadal ich wspiera w działaniach i podpowiada jak skutecznie zarządzać kadrą i budować przyjazną atmosferę pracy. Prowadzi bloga hotelarskiego dla hotelarzy i podróżników „Latek Hotels" o dylematach hotelarskich.

Barbara Szeliga

LSZ logo cien

Realizujemy projekt „Animacja czasu wolnego - wsparcie uczniów RST ..."
 

 
 
 
 
JSN Vintage template designed by JoomlaShine.com