Wiadomości

Dzień Edukacji Narodowej 2017_76 Dzień Edukacji Narodowej 2017_68 Dzień Edukacji Narodowej 2017_26 Dzień Edukacji Narodowej 2017_23 Dzień Edukacji Narodowej 2017_35

Dzień Edukacji Narodowej 2017_37 Dzień Edukacji Narodowej 2017_41 Dzień Edukacji Narodowej 2017_45 Dzień Edukacji Narodowej 2017_47 Dzień Edukacji Narodowej 2017_54

Dzień Edukacji Narodowej 2017_56 Dzień Edukacji Narodowej 2017_60 Dzień Edukacji Narodowej 2017_63 Dzień Edukacji Narodowej 2017_64 Dzień Edukacji Narodowej 2017_72

 

Więcej zdjęć w galerii ->


  

18 września 2017 roku Dominika i Miranda z  klasy IV technikum hotelarskiego  wraz z opiekunem p. Robertem Bernasiem uczestniczyli w uroczystej gali wręczenia nagród w konkursie ogólnopolskim. Miała ona miejsce w Muzeum Katyńskim w Warszawie. Uczennice w swojej pracy upamiętniły zamordowanego w 1940 roku w Charkowie Mariana Buczkowskiego. Poznały zbrodnię katyńską z perspektywy jednego człowieka, którego grób na zawsze miał pozostać nieznany.

Po uroczystym wręczeniu dyplomów i nagród odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego pod batutą majora Macieja Skrzypczaka. Batuta, którą dyrygował znajduje się w szkole – to kolejna nagroda za  rozpoznanie tytułów utworów muzycznych, granych przez orkiestrę Następnie uczestnicy gali zwiedzali ekspozycję Muzeum Katyńskiego. Zgromadzone tam zdjęcia, dokumenty i przedmioty osobiste ofiar były dla uczennic niepowtarzalną okazją do lepszego zrozumienia losu Polaków przebywających na ,,nieludzkiej ziemi”, w tym bohatera nagrodzonej pracy. Żywą lekcją historii i pięknej tradycji wojskowej był pokaz musztry paradnej w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Ta niecodzienna okazja spotkała się z dużym zainteresowaniem zebranych. Jest mi niezmiernie miło, że uczennice naszej szkoły zakwalifikowały  się do wąskiego grona laureatów.

Danuta Droździk


 

W ramach ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”…- Katyń 77 lat po zbrodni” pięcioro uczniów RST uzyskało tytuł  laureata I stopnia. W nagrodę pod opieką pani Danuty Droździk w dniach 22 września – 1 października 2017 r. uczestniczyliśmy w wyjeździe edukacyjnym śladami Polaków w Rumunii. Podczas wyjazdu mieliśmy okazję zobaczyć miejsca związane z historią polskich przywódców, żołnierzy i ludności cywilnej. Ponadto poznaliśmy innych uczestników wyjazdu i nawiązaliśmy z nimi nowe znajomości. W czasie dziesięciodniowego pobytu w Rumunii, który był dla nas wspaniała lekcją historii towarzyszyli nam edukatorzy Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Katyńskiego z Warszawy, którzy dbali o merytoryczną stronę wyjazdu.

Rumunia to niezwykły kraj ze zróżnicowaną mozaiką kulturowo-historyczną, narodowościową, etniczną i religijną Był dla nas wielkim zaskoczeniem i niespodzianką! Kraj ten dzieli się na kilka regionów o odmiennej historii. Region Maramuresz słynie z drewnianej architektury i przepięknych krajobrazów. Jest po prostu skansenem pod gołym niebem, włącznie z mieszkającymi tu ludźmi ubranymi w stroje ludowe. W tym regionie zwiedziliśmy Muzeum Ofiar Komunizmu. W Berbesti  zapaliliśmy znicze przy tablicy pamiątkowej na mogile polskich Legionistów. Na Bukowinie, we wsi Nowy Sołoniec zostaliśmy przyjęci przez lokalną Polonię - potomków górników z Bochni i Wieliczki, którzy przybyli do Rumunii ponad 200 lat temu, żeby pomagać w budowaniu nowych kopalń soli. Mieliśmy okazję porozmawiać z mieszkańcami wsi w języku polskim. Zobaczyliśmy Monastyr Voronet wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jednym z kolejnych miejsc na naszym szlaku edukacyjnym był królewski zameczek myśliwski w Bicaz. Podczas II wojny światowej było to miejsce internowania prezydenta Ignacego Mościckiego. W Dragoslavele  uczniowie  wraz z opiekunami odwiedzili miejsce internowania marszałka Rydza-Śmigłego - Naczelnego Wódz Polskich Sił Zbrojnych w wojnie obronnej Polski w 1939 roku. W mieście Pitesti na miejscowym cmentarzu oddaliśmy hołd poległym Polakom leżącym w polskiej kwaterze. Kolejnym miastem na trasie wyjazdu edukacyjnego było  Targu Jiu - w jego okolicach podczas II wojny światowej  znajdował się obóz internowania, w którym przetrzymywano Polaków. Stolicę Rumunii – Bukareszt zwiedzaliśmy przemieszczając się metrem. W programie znalazły się  m.in.: Klasztor Stavropoleos, Muzeum Wsi Rumuńskiej, Pałac Parlamentu a także poszukiwanie polskich grobów na cmentarzach Bellu i Sv. Iveri. Na jednym z nich w latach 1944-1991 pochowany był Minister Spraw Zagranicznych II Rzeczpospolitej Józef Beck. Obecnie jego ciało jest złożone na Powązkach w Warszawie.

Oprócz tego byliśmy w zamku w Branie, który uchodzi za zamek wampira Drakuli. Zwiedzaliśmy wpisany na listę UNESCO obronny zamek chłopski Prejmer w Siedmiogrodzie. Zobaczyliśmy ,,Wesoły cmentarz”, który jest kolorowy i kto by pomyślał, wesoły... o czym możecie się sami przekonać oglądając galerię zdjęć. Byliśmy w wielu cerkwiach, gdzie podziwialiśmy pięknie pisane ikony. Zza szyb autokaru widzieliśmy baców wypasających owce na górskich halach.

 Na koniec grupa zwiedziła Oradeję, piękne miasto znajdujące się przy granicy z Węgrami. A na granicy rumuńsko-węgierskiej przeszliśmy odprawę graniczną. Rumunia jest od 2007 roku w Unii Europejskiej ale nadal nie jest w strefie Schengen, która znosi kontrolę graniczną. Uczestnikom wyjazdu na rumuńskiej ziemi towarzyszyły malownicze krajobrazy z Karpatami i  Dunajem w tle, z  krętymi i niebezpiecznymi górskimi drogami. Wyjazd do Rumunii - śladami Polaków, był dla nas przede wszystkim wspaniałą lekcją historii ale również geografii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Weronika Świniańska i Danuta Droździk


 

W dniu dzisiejszym 4 września 2017 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w Regionalnej Szkole Turystycznej.

Po ponad dwumiesięcznej przerwie spotkaliśmy się w murach naszej szkoły. Puste korytarze zapełniły się ponownie młodzieńczą radością i optymizmem. Wszyscy pełni wrażeń, ciekawi co słychać u koleżanek i kolegów. Gdzie byli, kogo spotkali, co widzieli?

Czas wakacji nieodwołalnie minął, jednak powrót do szkoły ma też swoje dobre strony. Przy okazji zdobywania nowych umiejętności i kwalifikacji spotykać się przecież będziemy ze swoimi przyjaciółmi, wychowawcami i nauczycielami.  Nauka w gronie przyjaciół choć wymagająca wysiłku i zaangażowania sprawi nam wiele radości i zadowolenia z sukcesów.

Jak co roku poznamy nowych kolegów – uczniów klas pierwszych. Musimy przypomnieć sobie dni  kiedy sami wkraczaliśmy w progi nowej szkoły, czego wówczas oczekiwaliśmy i jakie były nasze obawy. Pamiętajmy, że nasze nowe koleżanki i nowi koledzy nie znają jeszcze ani nas, ani naszej szkoły. Jeśli będą potrzebować naszej pomocy nie odmawiajmy jej. Za rok oni przyjmą następne roczniki i będą dla nich przewodnikami po naszej szkole - Reginalnej Szkole Turystycznej.


 

JSN Vintage template designed by JoomlaShine.com