Wiadomości

W ramach ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”…- Katyń 77 lat po zbrodni” pięcioro uczniów RST uzyskało tytuł  laureata I stopnia. W nagrodę pod opieką pani Danuty Droździk w dniach 22 września – 1 października 2017 r. uczestniczyliśmy w wyjeździe edukacyjnym śladami Polaków w Rumunii. Podczas wyjazdu mieliśmy okazję zobaczyć miejsca związane z historią polskich przywódców, żołnierzy i ludności cywilnej. Ponadto poznaliśmy innych uczestników wyjazdu i nawiązaliśmy z nimi nowe znajomości. W czasie dziesięciodniowego pobytu w Rumunii, który był dla nas wspaniała lekcją historii towarzyszyli nam edukatorzy Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Katyńskiego z Warszawy, którzy dbali o merytoryczną stronę wyjazdu.

Rumunia to niezwykły kraj ze zróżnicowaną mozaiką kulturowo-historyczną, narodowościową, etniczną i religijną Był dla nas wielkim zaskoczeniem i niespodzianką! Kraj ten dzieli się na kilka regionów o odmiennej historii. Region Maramuresz słynie z drewnianej architektury i przepięknych krajobrazów. Jest po prostu skansenem pod gołym niebem, włącznie z mieszkającymi tu ludźmi ubranymi w stroje ludowe. W tym regionie zwiedziliśmy Muzeum Ofiar Komunizmu. W Berbesti  zapaliliśmy znicze przy tablicy pamiątkowej na mogile polskich Legionistów. Na Bukowinie, we wsi Nowy Sołoniec zostaliśmy przyjęci przez lokalną Polonię - potomków górników z Bochni i Wieliczki, którzy przybyli do Rumunii ponad 200 lat temu, żeby pomagać w budowaniu nowych kopalń soli. Mieliśmy okazję porozmawiać z mieszkańcami wsi w języku polskim. Zobaczyliśmy Monastyr Voronet wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jednym z kolejnych miejsc na naszym szlaku edukacyjnym był królewski zameczek myśliwski w Bicaz. Podczas II wojny światowej było to miejsce internowania prezydenta Ignacego Mościckiego. W Dragoslavele  uczniowie  wraz z opiekunami odwiedzili miejsce internowania marszałka Rydza-Śmigłego - Naczelnego Wódz Polskich Sił Zbrojnych w wojnie obronnej Polski w 1939 roku. W mieście Pitesti na miejscowym cmentarzu oddaliśmy hołd poległym Polakom leżącym w polskiej kwaterze. Kolejnym miastem na trasie wyjazdu edukacyjnego było  Targu Jiu - w jego okolicach podczas II wojny światowej  znajdował się obóz internowania, w którym przetrzymywano Polaków. Stolicę Rumunii – Bukareszt zwiedzaliśmy przemieszczając się metrem. W programie znalazły się  m.in.: Klasztor Stavropoleos, Muzeum Wsi Rumuńskiej, Pałac Parlamentu a także poszukiwanie polskich grobów na cmentarzach Bellu i Sv. Iveri. Na jednym z nich w latach 1944-1991 pochowany był Minister Spraw Zagranicznych II Rzeczpospolitej Józef Beck. Obecnie jego ciało jest złożone na Powązkach w Warszawie.

Oprócz tego byliśmy w zamku w Branie, który uchodzi za zamek wampira Drakuli. Zwiedzaliśmy wpisany na listę UNESCO obronny zamek chłopski Prejmer w Siedmiogrodzie. Zobaczyliśmy ,,Wesoły cmentarz”, który jest kolorowy i kto by pomyślał, wesoły... o czym możecie się sami przekonać oglądając galerię zdjęć. Byliśmy w wielu cerkwiach, gdzie podziwialiśmy pięknie pisane ikony. Zza szyb autokaru widzieliśmy baców wypasających owce na górskich halach.

 Na koniec grupa zwiedziła Oradeję, piękne miasto znajdujące się przy granicy z Węgrami. A na granicy rumuńsko-węgierskiej przeszliśmy odprawę graniczną. Rumunia jest od 2007 roku w Unii Europejskiej ale nadal nie jest w strefie Schengen, która znosi kontrolę graniczną. Uczestnikom wyjazdu na rumuńskiej ziemi towarzyszyły malownicze krajobrazy z Karpatami i  Dunajem w tle, z  krętymi i niebezpiecznymi górskimi drogami. Wyjazd do Rumunii - śladami Polaków, był dla nas przede wszystkim wspaniałą lekcją historii ale również geografii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Weronika Świniańska i Danuta Droździk


 

W dniu dzisiejszym 4 września 2017 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w Regionalnej Szkole Turystycznej.

Po ponad dwumiesięcznej przerwie spotkaliśmy się w murach naszej szkoły. Puste korytarze zapełniły się ponownie młodzieńczą radością i optymizmem. Wszyscy pełni wrażeń, ciekawi co słychać u koleżanek i kolegów. Gdzie byli, kogo spotkali, co widzieli?

Czas wakacji nieodwołalnie minął, jednak powrót do szkoły ma też swoje dobre strony. Przy okazji zdobywania nowych umiejętności i kwalifikacji spotykać się przecież będziemy ze swoimi przyjaciółmi, wychowawcami i nauczycielami.  Nauka w gronie przyjaciół choć wymagająca wysiłku i zaangażowania sprawi nam wiele radości i zadowolenia z sukcesów.

Jak co roku poznamy nowych kolegów – uczniów klas pierwszych. Musimy przypomnieć sobie dni  kiedy sami wkraczaliśmy w progi nowej szkoły, czego wówczas oczekiwaliśmy i jakie były nasze obawy. Pamiętajmy, że nasze nowe koleżanki i nowi koledzy nie znają jeszcze ani nas, ani naszej szkoły. Jeśli będą potrzebować naszej pomocy nie odmawiajmy jej. Za rok oni przyjmą następne roczniki i będą dla nich przewodnikami po naszej szkole - Reginalnej Szkole Turystycznej.


 

ZMIANA KONTA BANKOWEGO

Regionalna Szkoła Turystyczna w Polanicy-Zdroju informuje, iż od dnia 08.09.2017 nastąpi zmiana konta bankowego.

Opłaty za: wyżywienie i internat, duplikaty świadectw, legitymacji itp. Uczniów, należy uiszczać na konto bankowe:

Numer konta 46 1560 0013 2005 5830 0000 0002

w Banku: Getin Noble Bank SA


 

Dnia 25 maja 2017 roku odbyła się szkolna wycieczka do pięknej , pełnej zabytków Pragi – stolicy Republiki Czeskiej. Pomysłodawcami i organizatorami wycieczki były Panie Joanna Matusiak i Danuta Droździk. Podczas wyjazdu towarzyszyli nam również studenci z Hiszpanii.  

Pierwszym etapem były Hradczany, gdzie mogliśmy zobaczyć uroczystą zmianę warty przed bramą, która wiodła do Zamku Praskiego. Mijaliśmy przepiękny Pałac Schwarzenbergów, którego renesansowy wystrój wzbudza powszechny zachwyt i przeszliśmy się Złotą Uliczką. Następnie zeszliśmy na Malą Stranę, gdzie zobaczyliśmy jeden z najpiękniejszych ogrodów pałacowych. Kolejnym etapem było przejście przez Most Karola  w kierunku Starego Miasta, gdzie zobaczyliśmy zegar astronomiczny Orloj. Wolny czas wykorzystaliśmy na drobne zakupy, ciepły posiłek i przejażdżkę metrem. Atmosfera miasta oraz różne magiczne miejsca sprawiły, że chwile spędzone w tym mieście zostaną w naszej pamięci przez długi czas.

Julia Gardel – tekst i  Monika Szot – zdjęcia

Więcej zdjęć z wycieczki w galerii -->


 

JSN Vintage template designed by JoomlaShine.com